Niezależnie od tego z jaką branżą jesteś związany, prędzej czy później staniesz przed wyborem drukarni do współpracy. Poligrafia rozwija się bardzo intensywnie i jest to podyktowane potrzebą rynku. Każdy przedsiębiorca potrzebuje dzisiaj wizytówek, ulotek, plakatów, banerów czy broszur reklamowych. Przeglądając oferty drukarni napotkasz na pojęcia druku cyfrowego i offsetowego. Czym różnią się obie metody i jakie jest zastosowanie każdej z nich? O tym poniżej.

Na czym polega różnica między drukiem cyfrowym i offsetowym (klasycznym)?

19 września 2022

Druk cyfrowy - co to jest?

 

Druk cyfrowy to najpopularniejsza technika druku, z którą klient ma zwykle do czynienia zamawiając niewielkie nakłady w drukarni stacjonarnej lub drukarni internetowej. Ta metoda druku w całości opiera się działanie elektrograficznej maszyny drukującej. Proces realizowania projektu przypomina druk laserowy, niemniej zapewnia lepszą jakość oraz ekspresowe wykonanie.

Co to oznacza w praktyce? Wydruk powstaje na bazie danych przesłanych do komputera. Zamawiający przynosi na dowolnym nośniku lub przesyła mailowo przygotowany do druku projekt.

Zaletą tego rozwiązania jest więc możliwość edycji zlecenia i personalizacji - np. w postaci imiennych zaproszeń. Ta metoda nie wymaga użycia żadnych urządzeń pośrednich, dlatego też zamówienie jest realizowane bardzo szybko.

 

Jaka jest jakość druku cyfrowego?

 

Dzisiejsze technologia rozwija się na tyle szybko, że jakość druku cyfrowego wielkimi krokami goni precyzję wydruków offsetowych. Cyfrowy druk zapewnia dokładne odwzorowanie projektu i piękne barwy.

 

Druk offsetowy - charakterystyka

 

Offsetowa technika drukarska, określana jest inaczej jako technika druku płaskiego, bazuje na mechanizmie wzajemnego odpychania się czynników drukujących i niedrukujących. Wybór druku offsetowego wiąże się z koniecznością przygotowania matrycy drukarskiej. Lekka, aluminiowa matryca (znajdująca się na cylindrze) przekazuje obraz na bęben pokryty gumą. Stamtąd trafia już na właściwe podłoże - np. papier kredowy lub karton.

Jak powstaje matryca w druku offsetowym? Obecnie tworzy się ją automatycznie, wykorzystując technologię naświetlania CTP.

 

Zastosowanie druku offsetowego

 

Technika offsetowa daje szersze pole jeśli chodzi o wybór nośnika reklamowego - może być to papier i karton w różnych odsłonach, a także cienkie tworzywa sztuczne.

 

Druk offsetowy staje się atrakcyjny cenowo, gdy ilość zamówionych identycznych sztuk przekracza +/-250. Zalety druku offsetowego odczujesz jeszcze bardziej, gdy zamówienie idzie w tysiące - jest to wówczas zdecydowanie najlepszy wybór!

 

Jakość druku offsetowego

 

Druk offsetowy jest niezwykle precyzyjny, a projekty zachwycają głębią i intensywnością kolorów. Z tego względu jest szczególnie chętnie wybierany podczas druku książek czy innych barwnych materiałów.

 

Druk offsetowy a cyfrowy - jaka jest różnica?

 

  1. Druk cyfrowy nie wymaga przygotowania fizycznej matrycym a ofsettowy tak.

  2. Konieczność przygotowania matrycy wpływa na “cenę wyjściową”, jednak przy dużych zamówieniach druk offsetowy staje się zdecydowanie bardziej opłacalny.

  3. Wydruki cyfrowe są realizowane szybciej, zazwyczaj “od ręki.

  4. Druk cyfrowy daje możliwość edycji i personalizacji każdego egzemplarza wydruku w ramach jednego projektu. W przypadku druku offsetowego możliwe jest realizacja tylko identycznych odbitek w ramach danego zlecenia.

  5. Metoda offsetowa gwarantuje wyższą jakość i perfekcyjne odwzorowanie projektu.

 

Druk offsetowy czy cyfrowy - który wybrać?

 

Jeśli już znasz podstawowe różnice, wybór między tymi dwiema technikami drukarskimi staje się znacznie prostszy. Jeśli jednak masz pewne wątpliwości, kieruj się poniższymi wskazówkami:

 

  • nakład - dla pojedynczych zleceń wybierz druk cyfrowy; przy dużych nakładach na poziomie kilkuset lub kilku tysięcy sztuk zamów offset,

  • kolorystyka - dla wielokolorowych projektów, w których barwy i półtony mają szczególne znaczenie, wybierz druk offsetowy; w przypadku wydruków o standardowych wymaganiach kolorystycznych idealny będzie druk cyfrowy,

  • podłoże - jeśli zamawiasz projekt na zwykłym papierze (również ozdobnym) druk cyfrowy będzie odpowiedni; jeśli zlecenie jest bardziej wymagające - karton, tworzywo sztuczne - offset poradzi sobie znacznie lepiej,

  • szybkość realizacji zlecenia - jeśli zależy Ci na czasie wybierz druk cyfrowy, ponieważ będzie dostępny ekspresowo; offsetowy wymaga nieco czasu na przygotowanie matrycy,

  • personalizacja - taką możliwość daje tylko metoda cyfrowa,

  • Jakość wydruku - obecnie jakość wydruków cyfrowych i tych realizowanych techniką offsetową są zbliżone. Jeśli jednak Twój projekt wymaga wyższej rozdzielczości, wyrazistości i odwzorowania barw postaw na offset.


Szukasz sprawdzonego dostawcy do wydruków w obu technologiach? Potrzebujesz wydruku na papierze lub tkaninie? Zleć projekt na wielkiformat.biz i skorzystaj z intuicyjnego kalkulatora ceny!

 

 

Sezon jesienno-zimowy wiąże się z szybszym zapadaniem zmroku oraz zmiennymi, często ograniczającymi widoczność, warunkami pogodowymi. Jak w tym okresie
Do skuteczności banera jako nośnika reklamy nikogo przekonywać nie trzeba. Duży format i atrakcyjna grafika niezmiennie przyciąga wzrok przechodniów
Projekt graficzny to element większej układanki. Aby spełnił cele, jakie przed nim stawia przedsiębiorca, warto dobrze przygotować się do
Niezależnie od tego z jaką branżą jesteś związany, prędzej czy później staniesz przed wyborem drukarni do współpracy. Poligrafia rozwija
tło stopki

© Copyright 2020  |  All Rights Reserved  |  Polityka Prywatności

Realizacja 
Strony internetowe
Logo Drukarnia PEPE
DRUKARNIA PEPE Tomasz Petrycki
DRUKARNIA I BIURO:
KONTAKT:
NIP 739 050 67 21 
REGON 004448275
34-730 Mszana Dolna, 
Raba Niżna 238

34-700 Rabka-Zdrój, 
ul. Sądecka 24


+48 575 14 97 14
+48 509 501 706,
email: drukarnia@pepe.pl

ikona facebook